מרחב משותף

מערכות יחסים עמוקות

קשר חברתי ברובד עמוק

מערכות יחסים חיוניות לחיים מאוזנים. האדם נברא מטבע בריאתו למלא את התפקיד בחלק האישי מחד ובחלק החברתי מאידך. אין אפשרות להתחמק מזה. נושא התקשורת הבין אישית מורכב מאוד, ומערכות יחסים של אנשים בעלי חדות ועומק מורכבות עוד יותר. אחד הצרכים האנושיים הבסיסיים, כפי מתכונת הבריאה, הוא חברה אנושית לאדם. יש לחברה מעלות רבות ויש לה משמעות רבה. בדרך כלל מערכת שהסתבכה דורשת פניות ועיון ספציפי, בכל זאת אציג מספר נקודות שעשויות לקדם את היחידים בעלי עומק וחדות, בתוך החברה הכללית:

 

א. סגנונות של קשרים

ניתן לחלק את מערכות היחסים לשני סגנונות שונים: האחת שטחית, קלילה וקצרה. והשנייה עמוקה וממושכת. לכל סגנון של קשר נדרשים כלים אחרים. כישורים חברתיים הנדרשים לקיום קשר חברתי קליל, שונים מאלו הנצרכים ליצירת קשר רגשי עמוק וקרוב. חשוב לכל אחד לרכוש את המיומנויות הנדרשות לשני הסגנונות. אנשים בעלי חדות ועומק, מטבעם מצטיינים בכישורים המתאימים לקשר קרוב, עמוק וארוך. דוגמאות לכישורים מקבוצה זו הם כנות, פתיחות, הקשבה, הכלה, מרחב מאפשר, עולם רגשי, קבלת השונה. בכל זאת יש אנשים מבעלי התכונה, מעטים יותר, שחשים בטחון וזרימה מלאה גם בחברה לא מוכרת. הם דווקא מצטיינים בכישורים המייצרים קשר שטחי וקליל. דוגמאות לכישורים מקבוצה זו הם פתיחות וזרימה רגשית, כריזמה, בטחון עצמי, חדות לשון, חוש הומור וטקט. טקט היא תכונה שקל לקנותה והיא גם החשובה ביותר. רב האנשים בעלי חדות ועומק חשים לא כ"כ בנח בסיטואציות חברתיות. חברה (בעיקר זרה) מכבידה ויוצרת עוררות יתר שפעמים רבות גוררת מבוכה ומעצימה את הקושי. שימוש בטקט מקובל וצפוי, ומתוכנן מראש, עשוי להקל בסיטואציות כאלה. הכינו לעצמכם בראש משפטים צפויים ומקובלים לאירועים שונים. השימוש במסר מקובל ושגרתי בטון בטוח, משדר שליטה במצב והוא מרגיע, אתכם כמובן. כאשר הולכים למקום שההימצאות בו מכבידה מאוד, ניתן לשאול מישהו מהן התגובות המקובלות. דבר זה יוצר תחושת יציבות בגלל המסגרת הידועה מראש.

ב. יצירת קשרים בסגנונות מגוונים

מגוון קשרים חברתיים הוא ברכה. יש בכך יתרונות לכל אדם, בין אם הוא בעל התכונה ובין אם לאו. האישיות שלנו מתפתחת כל הזמן ומצבי הרוח שלנו משתנים, לכן מומלץ לרכוש חברה ממגוון סגנונות, ולגוון גם ברמת הקשר ותדירותו.

אחד הגוונים החשובים ביותר מחד אולם הקשים במיוחד להשגה, הוא חברים בעלי חדות ועומק. מציאת אנשים בעלי תכונת החדות והעומק בחברה מורכבת יותר. מספרם הנמוך באוכלוסיה, הופך אותם ליקרי המציאות. תכונותיהם המיוחדות מעמידות אותם כחברים רצויים ומועדפים. הודות לעומק יש להם מרחב מאפשר ברמה גבוהה. זהו יתרון משמעותי מאד לאנשים, לעיתים אפילו חיוני. את המרחב הזה החבר מציע לזולתו בשעת השיחה. שיתוף זה מעניק חוויה מיוחדת ומאפשר צמיחה והתפתחות בריאה ומשחררת. מצד שני, התכונה עלולה להגביל את האפשרויות, ומדוע? מפאת החדות ועומק, אדם זה זקוק למרחב עבור עצמו! עליו לעבד חוויות, להכיל את עצמו, לשמור על מידת חשיפה מבוקרת, וגם להגשים את ערכיו. צרכים אלו מצמצמים עוד יותר את משך הזמן שהוא יכול להקדיש לחברה. ובכל זאת, אדם בעל עומק וחדות לא יוותר על חבר עם אופי כזה גם במחיר המתנה רבה וזמינות נמוכה. כי רק עם חבר כזה הוא מצליח להגיע, ובקלות לרובד העמוק. הוא יודע ששם הוא ימצא את המרחב לו הוא זקוק כל כך!

אגב, חברות אינה בהכרח דו סטרית. נכון שיש לתאם ציפיות ולהגיע לסיכום שמשביע את רצון שני הצדדים, אך לעתים נשיג את צרכינו החברתיים- אוזן קשבת, הכלה, קבלה ושיקוף מאדם מסוים, ואילו הוא, אותו חבר, ישתף בלבטיו אדם אחר אשר איתו הוא חש בנוח. כל עוד שני הצדדים מרוצים מהקשר ומהתקשורת, אין בכך בעיה. הקשר מביא לשני החברים תועלת רבה. גם החבר המקשיב נתרם מההקשבה: הוא שמח שהוא מהווה כתובת ומקור השראה וביטחון. כן, אתם נותנים לו הרבה בעצם השיתוף, אין צורך בהכרח לתת נתינה דומה לזו שאתם מקבלים. כמובן, חשוב להיות קשובים לאיתותים, ומידי פעם כדאי להודות על התרומה ולתאם עמדות וציפיות בפתיחות.

 

ג. "לחוד" ו"ביחד"

אתגר נוסף הוא היכולת לכוונן את עצמנו לשני מצבי מציאות שונים: "לחוד" ו"ביחד". כאשר אנשים בעלי חדות ועומק ביחידות עם עצמם, הם יכולים להעמיק ולחדד את תפיסתם, בכלים המיוחדים בהם הם בורכו. בשעת השקט ניתן לחפש ולמצוא את התשובות העמוקות לשאלות החיים. אולם, בהזדמנויות חברתיות ציבוריות, לא יהיה נח להעמיק לחקרי הלב. בזמנים אלו כדאי לנקוט בעמדה פנימית עטויה משהו. להשתמש בקהות מסוימת המטשטשת את החדות ומכסה את הנטיה לעומק. בחירה זו דומה להכנסת חרב חדה לנדנה. לכלי חד יתרון משמעותי במקום המיועד, ובד בבד סיכון מסוים במקומות אחרים. טעות היא למנוע מצבי סכנה על ידי החלשת הלהב של הסכין, כי אז מפסידים את היתרון של החדות למטרה. אותו "נדן" של החרב,  נועד בדיוק למטרה זו! מצד אחד לשמר את החדות, ומצד שני- למנוע סכנה. עלינו לגלות עירנות ולזהות את הסיטואציה, ובהתאם לכך נוכל לברור את רמת החדות הנדרשת, ולפעול בהתאם. (הצעה זו מוזכרת בפרק 'התנהלות בחברה הכללית') בחברה הכללית בדרך כלל עדיף לבחור סגנון תפקוד המאופין בקלילות, שטחיות וכלליות, ואילו ביחידות בשעת הצורך, ניתן להביא את תכונת החדות למטרה בונה. כך משתמשים שימוש מושכל בכלי רב עוצמה של חדות ועומק במקסימום תועלת במינימום נזק בס"ד.

מידי פעם, אנשים בעלי חדות ועומק באים להציג ולהציע לעולם שבחוץ, תובנה שהגיעה אליהם ביחידות. אז מקבלת הנהגה מושכלת זו משנה חשיבות! היכולת להתנהג באופן המקובל בסיטואציות חברתיות רגילות, מקנה להם מעמד המאפשר להציע לעולם תובנה פורצת דרך. התנהגות יומיומית המבטאת בכל מקום את העומק והחדות, עלולה להציב את בעלי התכונה במקום מנותק ובלתי משתלב. תפיסה זו עלולה להיות בעוכריהם בבואם להציע את דעתם לעולם.

האיזון בין בחינת נושא בפרטיות, והצגת הממצאים בעולם שבחוץ – הוא אתגר!

האיזון בין חיבור עצמי ובין שיתוף אחרים בגילויים ובתובנות – הוא אתגר!

 

ד. השקעה בקשרי חברות חדשים

תועלת רבה עשויה לצמוח מחברות הולמת. אך כאמור, הנדירות מקשה על איתור חברים. הצורך החברתי הוא אנושי, חיוני ובסיסי, והזנחתו עלולה לגבות מחירים לא פשוטים. אם אתם חשים שאתם זקוקים לעוד חברה, כדאי להעמיד נושא זה בעדיפות גבוהה.

תרגיל: היכן נמצאים החברים הפוטנציאליים?

התרגיל הבא נועד לסייע להשיג התקדמות בתחום זה: נסו לשער, היכן עשויים להימצא האנשים בעלי האופי המועדף עליכם? לדוגמא: שיעורים קבועים, אירועים בעלי סגנון מסוים, ספריה עיונית, כינוסים קהילתיים.

תרגיל: היכן מצאתי את החברים הקודמים?

ערכו רשימה של החברים הטובים שלכם, היזכרו בתהליך ההיכרות, נסו למצוא מכנה משותף, שיכוון אתכם להרחבת מעגל החברים.

רענון ותחזוקה של קשרים קיימים עם פוטנציאל בלתי ממומש: ערך מוסף תפיקו מרשימה זו אם תמצאו כי כבר קיימות בחייכם מערכות יחסים, בעלות פוטנציאל שעדיין ניתן לממשו ולהעצימו. לעתים תגלו שיש מישהו שהייתם קשורים אליו ואהבתם אותו, וכל מה שעליכם לעשות כדי לרענן ולטפח את קשרי הידידות עימו, זה להשקיע מעט בסגירת דיון שנשאר פתוח, להגיע לתאום עמדות או להחלטה בנושא שחלקתם עליו. ולעתים אתם אפילו קרובים עוד יותר למטרה, וריענון הקשר יהיה קל יותר. לדוגמא, אם תיזכרו שכל מה שהיה חסר אז, אינו אלא מציאת מסגרת טכנית, ומציאת פסקי זמן ומקומות מפגש המתאימים לשניכם!

תרגיל נוסף-היכרות עם עצמכם: חישבו, באלו סיטואציות אתם נינוחים מספיק כדי ליצור קשר חדש? לדוג' קורסים, חופשה, מפגש קבוע.

מה עליכם לעשות כדי שהקשר יתחיל? (לדוגמא: להתעניין בתחום שחשוב לשני, להקשיב, להתייעץ או לדון יחד, לספר יותר על עצמכם, לנסות להציע עזרה, לבקש עזרה, לקבוע חברותא, להתארח, להזמין ארוח וכדו').

פעמים רבות הקשר קיים "מתחת לפני הקרקע", אך אינו מתרחש בפועל עד שתגיע יוזמה מעשית לפחות ע"י אחד מהצדדים, והסכמה מהצד השני. תפקידו של היחיד הזקוק לקשר חברתי (ואולי זה החלק הקשה) הינו לגלות כניעה ורצון לקשר. ש"יכיר בטובתם של חברים", ובצורך האישי שלו בחברה. היוזם את הקשר לעתים מקיים בעצמו "קנה לך חבר". (אבות) והנענה להצעת הקשר, לעתים גם ממנו נדרשת עבודת מידות. לדוגמא למצוא את התועלת שהוא מפיק עבור עצמו מן הקשר, גם אם אין זה חבר "בהזמנה". אפשר להתייחס לתהליך זה – עבודת המידות, ואם המטרה היא לקיים את דברי התנא באבות ככלי להתקדמות ועליה, בוודאי שכל המאמצים, גם הטכניים וגם המנטליים, הינם בגדר עבודת השם ממש.

כל צורך חיוני שאינו ממולא בדרך הנכונה, עלול לכפות על האדם התמלאות בדרך לא נכונה. התחום החברתי אינו שונה. הצורך החברתי הוא צורך חיוני מטבע הבריאה, גם אם מידת הצורך משתנה מאדם לאדם משעה לשעה. הזנחת התחום החברתי, הימנעות בכח מנתינת מענה לצורך זה, או בחירה מקסימליסטית המצמצמת את החברה לפחות מהמינימום, עלולה ליצור מצב חסר מצטבר. ואקום זה יוצר מצב רגשי דחוק, ולא אחת גורר ואפילו שואב את האדם בעל כורחו למערכות יחסים שהוא אינו רוצה בהן באמת. הכאב במקרה של היסחפות לקשר שלילי גדול מאוד. תהליך הניתוק מקשר כזה, יצריך עבודה רגשית שורשית, וגם אז לא ניתן להימלט משלב זיהוי החסר הרגשי והשלמתו בדרך הנכונה. אם כך בוודאי עדיף לעשות זאת קודם לפני הטעות וכאביה. אפשר לומר זאת גם מהכיוון החיובי- מערך חברתי תקין, מספק אומדן לגבי הזרימה הרגשית של האדם, דהיינו אדם המנהל בזרימה טובה במקביל מספר מערכות יחסים מגוונות וברמות שונות, והן תקינות, מצביע בדרך כלל על אישיות בריאה ומאוזנת. (בנוגע למערכות שהיו במצב חסר ונשאבו למערכות מורכבות, קיימת אפשרות להיפגש  באופן חד פעמי על מנת לבחור ולהציע באיזה אופן אפשר להשתחרר מזה. תהליך השחרור עשוי להיות יותר קל ממה שנדמה. הדרכה מפורטת תינתן באופן אישי).