מרחב יישומי

אינדקס רב תחומי להתפתחות ולפתרון בעיות

מחקרים פילחו את קהל הפונים לקבלת ייעוץ ועזרה של מומחים ומנוסים. הם גילו ששמונים אחוז מהפונים מתאימים להגדרות של "אנשים בעלי חדות ועומק", למרות שהם מהווים רק כחמש עשרה אחוז מהאוכלוסייה!

הממצא הגיוני לחלוטין. אדם חכם ואחראי מבין שיש מומחים וכדאי להיעזר בשירותיהם. (גם בנורת החשמל אנחנו משתמשים ולא מייצרים אותה בעצמנו…) יותר מכך, אנשים בעלי שליחות בהיקף גדול, חווים את מוגבלות הזמן העומד לרשותם. זו סיבה נוספת שתביא אותם לחסוך זמן גם במחיר כספי רב.

ובכלל בני האדם יכולים ושואפים תמיד להתפתח ולהתקדם. אם בתבונה- כגילוי מוקדם, ואם באילוץ ובאיחור- ככיבוי שריפות. מקור לדברים ניתן למצוא בדברי ה"כלי יקר", (ויקרא י"ח, ד')  "כי בעולם הזה נקרא האדם מהלך שהוא נעתק ממדריגה למדריגה כמ"ש (זכריה ג.ז) 'ונתתי לך מהלכים בין העומדים האלה', כי המלאך נקרא עומד כי הוא עומד במדריגה אחת אבל האדם נקרא מהלך".

לא אחת ניצבים אנו מול נקודה על המפה, צומת, ואנו שואלים את עצמנו לאן לפנות, האם לפנות? האם להיעזר בלווי? ואולי אפשר לבד? ואם כן, מי ילווה אותנו בתהליך?

כאשר הצומת היא על כביש, ויש גם תחנת אוטובוס, נחייג למודיעין ארצי לתחבורה ציבורית, או בקצרה- ל-8787*

ומה נעשה כאשר הצומת אינה של כבישים, אך מורכבת, מסועפת וגם קריטית לא פחות. למטרה זו היה ראוי לבנות אינדקס שלם. "אינדקס רב תחומי להתפתחות אישית". יש כאלה. אלא שכאשר מתחילים לדפדף, זה דומה לחיפוש האוטובוס המבוקש בתוך רשימת כל הקווים שיש בתחבורה הציבורית בארץ… ובפרט כשממהרים… ואנו, כל מה שאנו צריכים הוא מידע נקודתי מדויק!

 

אני מציעה בקליניקה שלי שרות כזה של בירור התחנה הנוכחית וחשיבה על היעדים המדויקים שלכם. כך מתוך הגישות שהכרתי אני יכולה לחשוב איתכם מראש מהו הצעד הנכון ביותר בנקודה זה. שירות זה הוא אולי החסכוני ביותר מכל ההצעות שלי, כי כך אתם יכולים לחסוך שעות ושבועות של טיפולים שאולי מזיזים אתכם מנקודה לנקודה, אך לא בהכרח מקדמים אתכם ליעד שלכם…

בכל זאת אעביר כאן כמה נקודות השקפתיות ומקצועיות שעשויות לשפוך מעט אור במבואות המוצפים של חיפוש כלי עזר להתקדמות.

פנו אליו אחרי שהחלטתם להתפתח / לפתור בעיה וקושי באחד מהתחומים הבאים: לימודים ובתי ספר/ כלכלה/ עסקים/ נפש האדם/ יהדות/ סדר וארגון/ ילדים/ שלום בית…

כדי להקל על הגישה לאורחים, יצר אברהם אבינו באהלו ארבעה פתחים. גם כאשר האדם מאותגר בקושי מסוים, קיימות גישות שונות לפתרון ולהתפתחות. השאלה שלנו אינה "מהו הטיפול הכי טוב" אלא "מהו הטיפול שהכי נכון ומתאים לנו עכשיו", נמשיך בהשוואה ל- מודיעין ארצי לתחבורה ציבורית- 8787*, אנשים יורדים מהאוטובוס ונאנחים בהקלה – אח! כמה טוב! הגענו הביתה! אנשים שומעים זאת כ"הוכחה חברתית" ומבלי לברר הם קופצים על האוטובוס, מתוך אמונה שהאוטובוס הזה יביא גם אותם הביתה.

כאשר אנשים בוחרים גישה טיפולית באופן זה, אולי לפעמים זה אכן מקדם אותם, אך לעתים קרובות מידי הם נוחלים מפח נפש.

 

כדי לברר מה נכון לנו עכשיו, עלינו לברר מחד מהו המקום החלש בנו, ומצד שני מהו החלק החזק שיכול לסייע בתיקון. לדוגמא אם הקושי הוא ברמה הגופנית, והחוזק הוא ברובד הרגשי, ההצעה הטובה ביותר תהיה לגייס את הרובד הרגשי לפתרון הבעיה הגופנית. הגישה ההכרנית תתאים לאדם שיש לו מערך שכלי תקין (אלא שנוצרו בו טעויות חשיבה) ובאמצעות כלי החשיבה הוא יוכל לתמוך מערכת רגשית שכרעה תחת עומס. לאדם שמערכת הרגש והשכל יוצרות אצלו קונפליקטים ומצבי תקיעה תכופים – תתאים בעיקר הגישה הערכנית. אדם עם מערכת ערכנית חזקה, יוכל לגייס אותה לשיפור ברובד ההתנהגותי. וכך הלאה.

אחרי שהתאמנו גישה, מגיע השלב הבא של חיפוש שיטה. בכל גישה יש שיטות עבודה שונות, והם חלוקות במשך זמן, צורת העבודה, מחירים וכדו'.

ושוב אני מדגישה שחיפוש מטפל טוב הוא חיפוש המטפל הנכון לעכשיו על פי הנתונים הייחודיים של כל נעזר.  אציג כאן את היבט השקפתי שהאיר את עיני בנושא זה, ושמעמיד את כל הנושא של טיפול ומטפל מתאים באור חדש.

נכון שעלינו לבחור מטפל, אך מה נעשה אם הוא אי שם ברחבי היקום, ואין לנו מושג על קיומו? או שהוא גובה סכום שאין בידינו לגייסו, או שאין לו תורים פנויים בשום אופן?…

חז"ל מגלים לנו שבכל פעם שנשלחים ייסורים לעורר אדם, הם מתחייבים לקב"ה בשבועה, שילכו לאדם מסוים, ויהיו אצלו עד יום פלוני, ויסורו על ידי רופא פלוני ועל ידי סם פלוני!

כאשר אנו מביטים כך על התמונה, אנו מבינים, מעבר שליסורים יש מטרה ושליחות, יש גם תאריך מתי הם יסורו. (ואשרי האדם שמתעורר בתשובה עוד קודם, מקבל באהבה וזוכה שיסורו ממנו קודם הזמן) ומסובב הסיבות הקב"ה, מתכנן דרכים כך שנשמע על הרופא הנכון שנבחר משמים להיות הרופא שלנו, בדיוק בטווח הזמן הנכון! כך שתהיה לנו האפשרות לבחור בו מכל הסיבות: טכניות, הגיוניות, כלכליות וכדו'. לפעמים אנו אומרים "לו היינו מכירים את הרופא הזה לפני עשר שנים, איך היו החיים שלי נראים…" וזו טעות לחשוב כך, כי הקב"ה שלח את הרופא הזה בדיוק כאשר הגיעה השעה להירפא.

חז"ל מזכירים לנו במדרש זה, לבל נפתה לטפל בייסורים בדרכים שאינן מותרות הלכתית, (במקור מופיע כגון להיכנס לבית עבודה זרה). כי הייסורים אולי יסורו, אם הגיעה השעה, אך אנו עלולים לטעות ולחשוב שהמעשה האסור הוא היה סיבת הריפוי, והאמת היא שהתאריך שנקבע משמים, הוא הגורם.

המסקנה היא שעלינו לבחור את הדרך הנכונה והסבירה שנראית לנו רצון השם במקרה מסוים. לשקול את סך הנתונים, לפעמים ניתן להתייעץ, אולם לא כדאי "לסחוב" את המציאות על גבינו, או להתלבט כאילו המציאות בידיים שלנו. חובת ההשתדלות היא במקרים רבים כן להשתדל, אולם יחד עם זאת לזכור שאנו מחפשים את ה"רופא הנכון בשבילנו" והוא לא תמיד בהכרח "הרופא הכי טוב בעולם", כאשר מגיעים אנשים לדון בבחירת טיפול ומטפל אני שואלת כמה שאלות, חלק אציג כאן כדי שתוכלי לחשוב בעצמכם, לאחר שמצאנו את הגישה הנכונה וגם את השיטה הנכונה, ניתן לחפש גם לפי מחירים ואיזורים, במידה ואני יודעת, אוכל לכוון אתכם למטפל/ת בגישה ובשיטה המבוקשת ובתנאים הנוחים ונכונים לכם.

 

תוכלו לענות על מספר שאלות שיעשו לכם קצת סדר:

התחום בו אתם מצפים להתפתחות: ______________________________

תאור הנקודה (ה"תחנה") בה אתם מצויים כרגע:

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

האם יש שורש עמוק יותר לעיכוב:______________________

מה הקושי העיקרי שמפריע לכם במצב זה: _________________________

אם יש גורם חיצוני שיוצר את הקושי, הפרידו בין ה"אשמים" לבין הבעיה איתה אתם מתמודדים. (מנהלת העבודה אינה משלמת את המשכורת בזמן, אני זקוקה לכסף מזומן) _____________________________________

_______________________________________________________

בירור תחנת היעד:

מה יוגדר כפתרון מלא לבעיה- מהו היעד?____________________

האם אתם מעוניינים בפתרון מהיר ב"שיטת אינסטנט" דהיינו להתמקד בהיבט החיצוני על ידי מענה שטחי קוסמטי, או שתעדיפו פתרון מן השרש?________

מה עוצר את ההתפתחות והזרימה הטבעית:  מחסום טכני, פיזי, שכלי, תודעתי, הכרני, רגשי, ערכני, אישיותי, סביבתי, אחר: ________________________

מהו התפקוד החזק ביותר שלכם? הקיפו את התשובה הנכונה (אם יש יותר מאחת, נא לדרג): שכלי, רגשי, התנהגותי, ערכני, רוחני, חברתי,

 

בברכת בריאות איתנה!