המרחב הפרטי

אני ועצמי- הקשבה לקול הפנימי

יש ציטוט מפורסם של החזון איש זצ"ל "שעתו שעת השקט חופשי מרעבון תאווני…", כאשר אנו רוצים להגיע לזרימה תקינה של החיים בין רבדי אישיותנו, שומה עלינו להקשיב פנימה. אל תוככי האישיות. קול החיים מפכה בתוכנו תדיר, קולו צלול, דק ועמוק. יש לאדם, בעיקר אם הוא בעל חדות ועמוק, את היכולת להעמיק ולחדד את ההאזנה אל קול החיים הפנימי.

בתוך האדם נמצא קו האיזון של הבריאות. האזנה לקו הבריאות תעניק לנו מידע מהימן אודות מיקומנו ביחס לקו בריאות זה. מאוחר יותר יגיעו איתותי כאב עוצמתיים יותר, באם לא נחזיר את עצמנו אל קו הבריאות. קו הבריאות מתייחס אל ההיבטים השונים בממלכת האישיות שלנו. יש בריאות פיזית, יש בריאות רגשית, יש בריאות ערכית, ויש בריאות רוחנית.

כאשר אדם מאזין לתוכו פנימה, משקיט קולות חיצוניים, וגם קולות פנימיים רועשים (רעבון תאווני ועוד) הוא עשוי לשמוע את קולו שלו. קול הייעוד, קול האחריות, קול הבריאות, קול הנצח.

בין חדרי ליבו הוא גם יכול לשמוע את קול המצפון שלו, את קולותיהם של יצריו, את נסיון החיים שצבר ואת ההגיון הצרוף.

וכאשר יכיר הוא היטב את אגפיו, יוכל לזהות בתוכו את הקריאה המהדהדת של אלוקיו "ועתה ישראל, מה השם אלוקיך שואל מעמך"…

לא בכדי קשה כל כך להיעצר ולהגיע לשקט. האמת כל כך מתבררת בתהליך השקט, עד שהיצר יעשה הכל כדי למנוע אותנו מהחוויה הזו בעוד מועד…

גלי המח בשלהי האלף השישי, בימי הטכנולוגיה המואצת והתזזיתיות, יש להם תדר משלהם. גם המח השוכן כבוד בתוך ראשנו, הפך מאוהב לאויב. גלי המח משדרים אין סוף אותות, אשר ברובם אינם מועילים, ואף מזיקים. כדאי ללמוד טכניקות של הרפיה על מנת להשקיט את הגלים הסואנים. ולא כמטרה בפני עצמה, אלא כאמצעי להקשבה פנימית. כך נוכל לפלס דרך מבעד לכל הקולות עד לקו הבריאות.

וממנו לקול הבורא.

שנלך בדרכים ישרות!