מרחב העצמה

כלים לבחירה - חפשית לחלוטין

גילויים רבים ריגשו אותי במהלך המחקר של אנשים בעלי חדות ועומק, אולם זה שריגש אותי במיוחד ואולי יותר מכל, קשור לנושא הבחירה החופשית.

בשונה מרוב האנשים הצועדים על מפת חייהם בינות לנתיבים ברורים ומוגדרים, מוצאים אנשים בעלי חדות ועומק את עצמם במרחבי הים הפתוח. בים אין שבילים. מצד אחד זה נראה "ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות", והמרחב אכן פתוח, מצד שני, אין את ההקלה המתקבלת בהליכה על דרך סלולה. האחריות גדולה, המטרה מסומנת, אולם כיצד לכבוש אותה? ישנן אפשרויות רבות פתוחות, אולי אפילו כמה אפשרויות טובות, אולם "ה"דרך, הישרה, הקצרה והמדויקת ביותר היא אחת.

אכן, בכל מקום על פני כדור הארץ קיימים כללים ועקרונות שחיוני להכיר בהם. מהם כללי זהירות קריטיים, שהעובר עליהם מסכן את חייו. אולם דומה כי בים יותר מאשר בכל מרחב אחר, יש כללים בסיסיים שהשמירה עליהם קריטית יותר מאשר ביבשה.

לפי המחקר שלי, אנשים לא קיבלו חדות ועומק כדי ללכת במשעול כבוש. הם מוזמנים מטבעם ליצור מסלול חדש בים הפתוח. הם באו לעולם לחדש מסילה חדשה. לפעמים לרבים. הם חווים במודע את הצורך הקריטי בעצמאות, בחופש, באפשרויות ובמרחבים. הם מרגישים כמעט במודע את היכולת שלהם לבחור באופן חופשי לחלוטין, ואם יש יכולת – אומר ההגיון, כנראה שיש צורך! מחויבות! הם אינם מסוגלים להיכבל למסלול סלול, לעומת זאת הם חשים מחוייבים למטרה אפילו יותר מאשר אחרים.

הרבה מההחלטות של אנשים בעולם נבחרות על ידי מציאויות שונות. חברה, אילוצים, מוגבלויות טכניות, כלכליות ועוד. הם בעצם -כאמור- אינם 'בוחרים' אלא צועדים במסלול מוגבל. מתוכנת. אנשים בעלי חדות ועומק אינם מסוגלים ואינם מוכנים להצטמצם למרחבים המוגבלים הללו. הם מרחיבים כל העת את המרחבים שלהם. הם מתאמנים באומץ, ביוזמה, בנטילת אחריות. הם משתדלים להשיג עצמאות בכל תחום אפשרי: אישיות, חברה, כלכלה, תעסוקה ומה לא.

ונראה להם שהם כן בוחרים באופן חופשי.

כנראה שהם צודקים.

אולם לא ממש בטוח,

וכאן הגיע בעצם הגילוי שלי.

אני מנסה להעלות את הרעיון והמסר במאמר ובמילים, אולם למען האמת, מהנסיון שלי, כדי להעביר את הנקודה הקריטית באופן נכון, יש צורך בשיחה אישית. יש אנרגיה מסוימת שניתן להעבירה דווקא באופן ישיר. זה יכול להיות טלפוני או דיגיטלי, אולם דוקא יחד בזמן אמת.

האמת שיש בדיקה מאוד פשוטה כדי לדעת אם אדם בוחר באופן חופשי או לא. זה פשוט מורגש ונחווה על ידו! הצורך בבחירה חופשית כה חיוני וכה מודע לאנשים בעלי חדות ועומק, עד שכאשר אין הם יודעים לבחור באופן חופשי, הם פשוט חשים זאת ואינם מוצאים נחת ומרגוע. אם כך, חשבתי לעצמי, הם בוודאי אמורים לשמוח מאוד עם הגילוי שלי…, ואז קפצתי (במקומם) כנשוכת נחש, "אמורים"??? אנחנו? שכחת שאנחנו בים הפתוח? שכחת שאנחנו הקברניט??? 'אמור' זה מסלול סגור! זה לא בשבילנו, או במילים אחרות, לא בשביל זה אנחנו בעלי חדות ועומק!

טוב, אז נכנסתי לקונפליקט… כי היו כמה שממש התלהבו מההדרכה שלי לבחירה חופשית לחלוטין. נו, טוב, ברור, כי הם לא היו אמורים…

טוב, אז אף אחד לא אמור. וגם אני לא אמורה… לספר מה גיליתי.

מי שרוצה שיקרא. ומי שלא רוצה, שידלג, או יסגור, או מה שבא לו.

אני סומכת על כך שבעז"ה האינטואיציה שלכם, שתפגיש את המסרים שלי איתכם בשניה שיגיע הרגע. לא שניה קודם ולא שניה אחר כך. אני מאמינה שיש מטרה בכל המסלול שלנו, אז אני מאמינה גם שיש מי שמנהיג את המסלול למען המטרה, ושולח רמזים לכל אורך הדרך. בדיוק בזמן. והוא -יתברך שמו- גם זה שמכין לנו את התדר לקלוט את המסרים…

אז תכל'ס, אחרי ההסתיגויות…

גם אנשים שמאוד רוצים לבחור באופן חופשי, מודים לא אחת שההגיון בחר בשבילם! ועכשיו אני ממש יפתיע אתכם! (סליחה, אולי לא, מה פתאום…) אפילו כאשר האינטואיציה בוחרת במקומנו… לא נרגיש את החופשיות המלאה של הבחירה! (פה אני מוכנה לדון, גם כי באמת אני לא יודעת בדיוק מה זו אינטואיציה, וגם כי אני לא בטוחה שכולנו מדברים על אותו דבר).

בבחירה חופשית מגיעה ישות חדשה, לא אף 'חלק' מאיתנו, אלא אנחנו. ההגיון הוא שלנו, האינטואיציה היא שלנו, אולם למערכת הבחירות איננו שולחים נציג! אליה אנו באים בעצמנו.

לאחר שכל היועצים למיניהם שבתוכנו השמיעו את דברם, לאחר שכל הנושא פרוש על השולחן. מופיע ה"מלך" בכבודו ובעצמו. המלך שאינו מחוייב לאף שר שהוא. המלך שבסמכותו לקבוע את המציאות בשטח ללא צורך לנמק. המלך שהוא זה שאומר את המילה האחרונה, וכמלך רב חסד, כל הנתינים מרכינים בפניו את ראשו במסר עוצמתי: אנחנו נכנעים אליך, כי אנחנו סומכים עליך. אנחנו יודעים שאתה יודע מה שאתה עושה, לכן אנו רגועים כאשר אנחנו בידיים שלך.

זו חווית הרוגע שחווה אדם שהצליח להאציל עליו את מלכותו של המלך שבתוכו.

שימו לב! ישנו שלב שבו כל הצדדים של הנושא הנדון פרושים על שלחן, ו ע ד י י ן   ל א   נ י ת ן  ל ד ע ת   באיזו אפשרות יבחר המלך! גם אם היועץ החכם ביותר יעץ אחרת, גם אם שר האוצר לא אישר,  גם אם יפרוץ מרד בעם. המלך חופשי לחלוטין. ובדיוק כפי שהמלך יכול לבחור בכל אפשרות, כך בתוכנו יש ישות מלכותית, חופשיה לחלוטין לבחור, ובסמכותה לומר את דברה בשקט, וכל הרבדים האחרים כנתינים לה, ירכינו ראשם באהבה, בכבוד, ברוגע ובביטחון.

כדי לתרגל את התהליך, ההמלצה שלי היא להכין טבלה, אני אוהבת לצייר אותה כמו כדור הארץ עם מספר קווי רוחב, ואילו קווי האורך- אחד צר בצד ימין, והשני מחלקת את הכדור לשניים.

בראש הטבלה אנו ממקמים שתי אפשרויות אשר ביניהן עלינו לבחור. אפשרות א' ואפשרות ב'. יש לשים לב שלא להגדיר אחת מהן בשם "בחירה בטוב", כי בשלב זה עדיין לא התבהרה התמונה על מנת להבחין בין טוב ורע. תהליך ההתבהרות מתרחש תוך כדי בניית הטבלה.

בטור הצר הימני נרשום פרמטרים שונים, אשר ייעצו לנו לכאן או לכאן. בשורה אחת: שכל- הגיון. בשרות הבאות רגשות שונים, שורה נוספת- נסיון מן העבר, בעוד שורות היבטים כלכליים, חברתיים, הלכתיים, חוקתיים, וכדו', כל היבט שעדיין לא נבחן- ייבחן. ובתוך הטבלה ניתן לפרט את המסרים שמפרטים היועצים, וניתן גם בקצרה רק לסמן V/X בהתאם לאופציה שמצדד בה ה"יועץ" הלזה.

לאחר שכל הצדדים נכתבו, ניתן לעבד את הנתונים מעט. המצב האופטימלי לרגע שלפני הבחירה החופשית, הוא שלא ניתן לדעת במה יבחר בעל הבחירה! ויותר מכך, אפילו הוא עצמו לא יכול לשער בבירור במה הוא ייבחר! התחושה היא שכפות המאזניים שקולות לחלוטין, והוא, ורק הוא בחופשיות מלאה, יבחר באיזו מן הכפות להניח את ידו ולהכריע.

כפי שכתבתי בפתיחת המאמר, מסתבר שכדאי לעבור את התהליך בפעם הראשונה, ליד אדם שמיומן בתהליך הזה. אולם מתוך אמונה בבחירה חופשית, ברור לי שיש מישהו שעומד לידינו כאשר אנחנו בוחרים, לאורך כל הדרך!

דרך צלחה!

לאחר שכל הצדדים נכתבו, ניתן לעבד את הנתונים מעט. המצב האופטימלי לרגע שלפני הבחירה החופשית, הוא שלא ניתן לדעת במה יבחר בעל הבחירה! ויותר מכך, אפילו הוא עצמו לא יכול לשער בבירור במה הוא ייבחר! התחושה היא שכפות המאזניים שקולות לחלוטין, והוא, ורק הוא בחופשיות מלאה, יבחר באיזו מן הכפות להניח את ידו ולהכריע.

כפי שכתבתי בפתיחת המאמר, מסתבר שכדאי לעבור את התהליך בפעם הראשונה, ליד אדם שמיומן בתהליך הזה. אולם מתוך אמונה בבחירה חופשית, ברור לי שיש מישהו שעומד לידינו כאשר אנחנו בוחרים, לאורך כל הדרך!

דרך צלחה!

3 תגובות

סגור לתגובות.